Bármilyen testmozgást is választ – akár Javierhez hasonlóan versenyszerűn, akár a társaság vagy az egészsége miatti kikapcsolódásként sportol –, a bemelegítés és a levezetés elengedhetetlen ahhoz, hogy a legjobb formáját hozhassa, és elkerülje a sérüléseket.
Ezért kértünk fel vezető gyógytornászokat, hogy adjanak tippeket és osszanak meg hasznos információkat az edzés előtti bemelegítésről és az edzés utáni levezetésről. Mindannyian egyetértettek abban, hogy nagyon fontos beépíteni ezeket a kiegészítő lépéseket az edzésrutinba.
A világ legjobb sportolóinak többsége élete korai szakaszában talált rá választott sportjára, és a korai versenytapasztalat később hatalmas előnyt jelentett. Ugyanakkor fontos, hogy a fiatal sportolók okosan közelítsenek az edzéshez. Edzés előtt mindig melegítse be izmait és ízületeit teljesen, hogy a lehető legjobb eredményt érhesse el. Ez segít elkerülni a sérülések miatti hosszú kieséseket, így folytathatja a tanulást, a fejlődést, és ami a legfontosabb, megszakítás nélkül élvezheti kedvenc sportját.
Ügyeljen a fokozatosságra, és ne hajszolja magát túl az elején. Az energiatartalékolás technikáját az idősebb sportolók a tapasztalataik alapján sajátították el, ez Önnek is sokat segíthet abban, hogy folyamatos tempót tudjon tartani a célvonalig. Ha már az elején átgondoltan edz, az elkövetkező években nagyobb eséllyel érhet el sikereket. Ki tudja, mit érhet még el?
A 40 éven felülieknél még fontosabb a megfelelő edzés előtti bemelegítés és edzés utáni levezetés. Az ismétlődő terhelés miatti sérülések és az izomhúzódások teljes gyógyulása tovább tarthat, de elég csupán néhány egyszerű lépést beiktatni mindennapi rutinjába ahhoz, hogy a lehető legtöbbet hozhassa ki kedvenc sportjából, és eközben elkerülje a hosszú kényszerszüneteket.
Az idősebb sportolók számára a tápláló étrend kulcsfontosságú az egészséges életmódhoz és a legjobb teljesítmény eléréséhez. Több zöld színű zöldséget és lúgosító gyümölcsöt (például mangót, papaját, dinnyét és datolyát) fogyasztva csökkentheti a szervezet savasságát, valamint lassítja az izomtömeg és a csontsűrűség csökkenésének sebességét. Hasznos lehet visszavenni a robbanékonyabb és nagy sebességű sportokból is, és inkább az erősítő és nagyobb teljesítményt igénylő edzésekre koncentrálni.
A bemelegítési szakasz fokozatosan növeli a pulzust és a tüdő teljesítményét, így a szív erősebben pumpálja a vért a szervezetben már az edzés előtt. Végezzen néhány, az adott sportban használt izmokat ellazító gyakorlatot, amelyekkel csökkenti a húzódások és a szakadások esélyét. A lazítási szakasznak hasonló mozdulatokból kell állnia, de sokkal kisebb sebességgel és intenzitással kell végezni, a nyújtásra és az izmok ellazítására összpontosítva.